GMINA GOSTYNIN NA TLE KRAJU

Gmina Gostynin leży w samym sercu Polski i jest jedną z największych gmin na Mazowszu. Jej łączny obszar liczy prawie 271 km2 , zaś ludność sięga 12 tysięcy osób. W skład gminy wchodzi 56 sołectw. Gmina Gostynin charakteryzuje się pięknym krajobrazem poprzecinanym dolinami rzek: Skrwy Lewej i Osetnicy oraz czystymi rynnowymi jeziorami otoczonymi unikalnym drzewostanem z przebogata flora i fauną. Północna część gminy ma charakter typowo turystyczny, natomiast jej południowa część rolniczy.

WALORY TURYSTYCZNE GMINY GOSTYNIN

Czyste i zagospodarowane turystycznie jeziora: Białe, Sumino, Lucieńskie przyciągają w sezonie letnim rzesze mieszkańców i turystów, którzy mogą wypoczywać w licznych ośrodkach wypoczynkowych. Niektóre z nich dysponują obiektami sportowymi oraz przystaniami wodnymi z pomostem, kąpieliskami strzeżonymi i wypożyczalniami sprzętu pływającego. W Gorzewie i Budach Lucieńskich znajdują się stanice harcerskie o wysokim standardzie infrastruktury noclegowej, sanitarnej i sportowej.

Cisza, czyste powietrze, ekologiczne tereny oraz smaczne domowe posiłki przyciągają licznych turystów do 27 gospodarstw agroturystycznych. Wczasowicze mogą podziwiać piękno ziemi gostynińskiej korzystając z licznych szlaków rowerowych i pieszych. Miłośnicy jazdy konnej mogą doskonalić swoje umiejętności w ośrodkach jeździeckich w Bierzewicach, Gorzewie i Klusku.

Lasy gostynińskie zajmują ponad 26% powierzchni gminy. Są rajem dla grzybiarzy, turystów spragnionych jagód i grzybów oraz ostoją dla wielu gatunków zwierząt: m.in. łosia, wydry, borsuka i bobra europejskiego. Wśród 170 gatunków ptaków można spotkać : żurawia, bociana czarnego, bielika, błotniaka zbożowego, rycyka, bąka, bataliona.

Bogactwo świata zwierząt stwarza doskonałe warunki do przeżycia łowieckiej przygody i poszukiwania myśliwskich trofeów. Niepowtarzalne klimaty obrzędów myśliwskich nacechowanych szacunkiem do zwierzyny są nieodłącznym atrybutem każdego polowania.

Tradycyjna kultura ludowa jest obecna w życiu mieszkańców gminy. Dawne obyczaje i różnego rodzaju rękodzieło kultywowane są przez mieszkańców Lucienia (wycinanka), Sierakówka (wiklina, haft, wyroby z ptasich piór), strzałek i Choinka (palmy wielkanocne i całoroczne stroiki z suszonych kwiatów).

Odwiedzin wszystkich: 2721995