Upamiętniono 160. Rocznicę Bitwy Powstania Styczniowego w Gaśnem

W dniu 10 marca 2023 r. o godz. 11.00 rozpoczęły się obchody 160. Rocznicy Bitwy Powstania Styczniowego w Gaśnem. Uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem Hymnu i odprawieniem przez ks. Krzysztofa Jończyka modlitwy za poległych. Wójt Gminy Edmund Zieliński w swym wystąpieniu przybliżył historię bitwy w Gaśnem, która miała miejsce 12 marca 1863 roku. Była to jedna z liczących około 1200 bitew powstania styczniowego w całym kraju. Tak ta bitwa, jak i inne zakończyła się klęską. Na skarpie nad stawem w Gaśnem pochowano 49 powstańców. Wśród zabitych znalazł się dowódca bitwy Józef Łakiński. Wójt w swoim wystąpieniu mówił –„Gaśno, jest symbolem walki tych, którzy tu polegli za wolną Ojczyznę. Ich poświęcenie jest i będzie przykładem i powodem do dumy dla kolejnych pokoleń. Hołd, który co roku oddajemy ku pamięci poległych, niech zostanie zapamiętany i celebrowany przez następne pokolenia”.

Aby uhonorować pamięć poległych przybyły liczne delegacje samorządowe, instytucji, szkół, organizacji, poczty sztandarowe, harcerze. Na uroczystość min. przybyła Posłanka Anna Cicholska, która podziękowała za zaproszenie i za przybliżenie historii miejsca pamięci pod pomnikiem w Gaśnem. Pierwszy raz w historii obchodów w uroczystości uczestniczył Sztandar 25 Brygady Kawalerii Powietrznej im. Księcia Józefa Poniatowskiego z Leźnicy Wielkiej. Złożono kwiaty i zapalono światła pamięci czym oddano hołd poległym. Kolejna część obchodów odbyła się w Szkole Podstawowej w Zwoleniu. Szkoła w tym dniu obchodziła 5. rocznicę nadania imienia i sztandaru Powstańców Styczniowych. Przybyli goście w swych wystąpieniach na ręce dyrekcji złożyli podziękowania dla pedagogów i rodziców za ich pracę i trud w kształtowaniu postaw patriotycznych młodych pokoleń oraz życzenia dalszej owocnej pracy sukcesów i wszelkiej pomyślności, a uczniom dobrych wyników w nauce. Program słowno – muzyczny w wykonaniu uczniów szkoły oraz inscenizacje nawiązujące do powstania styczniowego i odbudowy niepodległej Polski zachwycił obecnych, o czym świadczyły liczne brawa i oklaski oraz wyrazy uznania tak dla wykonawców, jak i ich opiekunów. Na zakończenie wykonano pamiątkowe zdjęcia.

Data dodania 10 marca 2023