SPOŁECZNOŚĆ ZIEMI GOSTYNIŃSKIEJ WSPOMINAŁA ROZSTRZELANYCH PODCZAS II WOJNY ŚWIATOWEJ W WOLI ŁĄCKIEJ

W tym roku przypada 80. rocznica rozstrzelania 29 mieszkańców Gostynina i Ziemi Gostynińskiej przez hitlerowców w lesie w Woli Łąckiej. Niemcy po wkroczeniu do miasta od razu aresztowali gostynińską inteligencję i w tajemnicy pod osłoną nocy dokonali tej zbrodni, miejsce zamaskowali. Przypadkowym świadkiem egzekucji był Ignacy Lewandowski z pobliskiego Emilianowa, który po odjeździe hitlerowców, zaznaczył miejsce zbrodni. Wójt Gminy Gostynin Edmund Zieliński przemawiając przy pomniku podkreślał, że naszym obowiązkiem jest dbanie o miejsca kaźni i męczeństwa. Wraz z burmistrzem Pawłem Kalinowskim przypomniał wszystkich zamordowanych.

Wśród zgładzonych byli: Burmistrz Gostynina: Michał Jarmoliński, Poseł na Sejm: Andrzej Czapski, Pracownicy urzędów: Stefan Dąbski, Jerzy Kaszyński i Otton Rudziński, Nauczyciele: Wacław Ciećwierz, Józef Ozdowski, Seweryn Stobnicki i Bronisław Wiśniewski, Komendant Powiatowy Policji Państwowej w Gostyninie: Marian Budzyński, Księża: Antoni Dubas, Stanisław Krystosik i Kazimierz Stankiewicz, Adwokat, prezes klubu sportowego „Mazur” Mieczysław Święcicki, Dyrektor Banku Komunalnego: Władysław Dąbrowski, Inżynier leśnik: Kazimierz Zakrzewski, Kupcy żydowscy: Rafał Burak, Chil Majer Keller, Jakub Lejb Pińczewski i Abram Zając, Kowale bracia: Jan i Wacław Lewandowscy, Felczer i fryzjer: Franciszek Nowakowski, Rolnicy: Józef Kapturowski ze Zdworza i Antoni Krzewicki z Kozic oraz cztery osoby niezidentyfikowane.

Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy udali się do Szkoły Podstawowej im. Bohaterów 1 grudnia 1939 roku w Emilianowie, gdzie uczniowie tej szkoły zaprezentowali program słowno-muzyczny.

Data dodania 04 grudnia 2019