158 ROCZNICA POWSTANIA STYCZNIOWEGO

Powstanie Styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 roku przeciwko Imperium Rosyjskiemu.  Trwało do jesieni 1864 roku, a swoim zasięgiem objęło ziemie zaboru rosyjskiego tj. Królestwo Polskie i ziemie zabrane. Było największym polskim powstaniem narodowym. Mimo początkowych sukcesów, zakończyło się klęską powstańców, z których kilkadziesiąt tysięcy zostało zabitych, a około 38 tys. skazanych na katorgę lub zesłanych na Syberię.

na

W 158. rocznicę jednego z ważniejszych zrywów niepodległościowych w historii Polski Zastępca Wójta Gminy Gostynin wraz z Dyrektorem Gminnego Centrum Kultury i Tradycji Wsi Gminy Gostynin w Białem upamiętnili powstańców składając kwiaty i zapalając znicze pod pomnikiem Bitwy 1863 roku we wsi Gaśno a ks. dziekan Ryszard Kruszewski poświęcił krzyż.

Data dodania 22 stycznia 2021