„Śpiewajcie i grajcie Mu…” FESTIWAL KOLĘD i PASTORAŁEK

2 lutego Anno Domini 2021 r. odbył się I Festiwal Kolęd i Pastorałek „Śpiewajcie i grajcie Mu…” w kościele parafialnym w Białotarsku zorganizowany przez Gminne Centrum Kultury i Tradycji Wsi Gminy Gostynin w Białem przy współpracy z Parafią pw. Przemienienia Pańskiego w Białotarsku, pod Patronatem Wójta Gminy Gostynin. Ze względu na panującą pandemię wydarzenie odbyło się bez udziału publiczności. Organizatorzy przygotowali program minutowy dla uczestników, zachowując w ten sposób wszelkie zasady reżimu sanitarnego.

Drugi dzień lutego to symboliczna, ale przede wszystkim bardzo wymowna data. W tym dniu obchodzimy Święto Ofiarowania Pańskiego w świątyni, popularnie Święto Matki Bożej Gromnicznej, a jednocześnie jest to ostatni dzień okresu Bożego Narodzenia zgodnie z piękna tradycją polską.

Festiwal to wielka promocja dla młodych talentów oraz okazja do przybliżenia roli, jaką polska tradycja kolędowa ma w kształtowaniu narodowego ducha. To także szansa na popularyzowanie tradycji regionalnych i folklorystycznych w zakresie samych kolęd i pastorałek, a także strojów i obrzędowości.

Tegoroczny Festiwal obfitował w przepiękne wykonania, które z pewnością zostaną zapamiętane na długo. Wielbiciele pięknej muzyki oraz wyjątkowych głosów z pewnością się nie zawiedli. Były ciekawe aranżacje oraz przepiękny śpiew. Całość uświetnił występ jurorów, dopełniając tym samym niezapomniany, radosny i świąteczny klimat.

W części konkursowej festiwalu wzięło udział  39 uczestników. Młodzi artyści reprezentowali oddziały przedszkolne, szkoły i placówki kultury, zarówno z gminy Gostynin, jak również powiatów płockiego czy sochaczewskiego. Wśród występujących znaleźli się przedstawiciele następujących placówek:

1.     Punkt Przedszkolny w S.P. nr 5 im. Księcia Mazowieckiego Siemowita IV w Gostyninie

2.     Szkoła Podstawowa  nr 5 im. Księcia Mazowieckiego Siemowita IV
w Gostyninie

3.     Szkoła Podstawowa im. Marii Kownackiej w Sokołowie

4.     Szkoła Podstawowa w Lucieniu

5.     Szkoła Podstawowa im. Powstańców Styczniowych w Zwoleniu

6.     Szkoła Podstawowa w Teodorowie

7.     Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Białotarsku

8.     Szkoła Podstawowa nr 8 im. Aleksandra Macieszy w Z.S. nr 5 w Płocku

9.     Szkoła Podstawowa im. Zbigniewa Dłużniewskiego w Nowej Górze

10. Szkoła Podstawowa  im. Wincentego Hipolita Gawareckiego w Małej Wsi

11. Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie

12. Szkoła Podstawowa im. Żołnierzy AK Cichociemnych w Brzozowie Starym

13. Gminny Ośrodek Kultury w Iłowie

Dzieci i młodzież miała możliwość zaprezentowania wybranych kolęd i pastorałek w dwóch kategoriach wokalnych: soliści oraz duety.

Występy oceniało jury, w składzie:

·        Przewodniczący –  Pan Michał Zawadzki – dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im Karola Szymanowskiego w Płocku

·        Maciej Bieniek – nauczyciel muzyki, płocki pianista, akompaniator, aranżer,

·        Dominik Janiszewski – gitarzysta, aranżer, założyciel i prowadzący szkołę gitarową w Gostyninie

Ocenie podlegały:

·        czystość intonacji;

·        poprawność rytmiczna i harmoniczna;

·        dykcja;

·         walory artystyczne.

Jury oceniając występy przyznawała punkty w skali 0-100 pkt. W zależności od otrzymanej oceny, uczestnicy mogli zdobyć dyplom Złotego, Srebrnego lub Brązowego Anioła, ponadto otrzymali pamiątkowe gadżety festiwalowe.

Z grona laureatów wyłoniono zdobywców Grand Prix Festiwalu. Statuetkę przyznano duetowi: Julii Wiedyńskiej oraz Marii Grzegorek z Gminnego Ośrodka Kultury w Iłowie.

Serdecznie dziękujemy wszystkim wykonawcom, nauczycielom, opiekunom, osobom przygotowującym uczniów do festiwalu, jurorom, publiczności oglądającej nas on-line i wszystkim zaangażowanym w organizację tego niezwykłego kolędowego święta.

Szczególne podziękowania kierujemy do Pana Jacka Piotrowskiego za wielką pomoc w  przygotowaniu transmisji „na żywo” oraz realizację nagrania z uroczystości.

Pięknie dziękujemy Panu Jarosławowi Głodkowi – lokalnemu muzykowi,  wspaniałemu soliście i gitarzyście zespołu Concord z Gostynina oraz Panu Rafałowi Szydłowskiemu z Kluska  za profesjonalne przygotowanie oprawy nagłośnienia i oświetlenia podczas konkursu.

Gorące słowa podziękowania składamy pracownikom GCKiTWGG w Białem, Pani Milenie Lewandowskiej oraz Pani Magdalenie Kwiatkowskiej za nieocenioną pomoc w sprawach organizacyjnych.

Niskie ukłony kierujemy również dla Pana organisty parafii w Białotarsku.

To była wspaniała, niezapomniana, anielska i prawdziwie muzyczna uczta dla serca, dla ucha i dla ducha!

Dziękujemy i zapraszamy za rok!

Data dodania 05 lutego 2021