158 rocznica bitwy Powstania Styczniowego na Ziemi Gostynińskiej

Każdego roku, 12 marca to dzień, w którym wspominamy tych, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę. Powstańcy Styczniowi, pod dowództwem Józefa Łakińskiego, napadnięci przez rosyjskiego wroga, zamordowani w bestialski sposób, oddali najcenniejszą wartość – życie...
Niech pamięć o tych, którzy polegli, byśmy my mogli żyć, nigdy nie przeminie wśród mieszkańców Ziemi Gostynińskiej, wśród całego narodu polskiego. Apelowali o to przedstawiciele gostynińskich samorządów: Burmistrz Miasta Gostynina Pan Paweł Kalinowski oraz Wójt Gminy Gostynin Pan Edmund Zieliński.
Okolicznościowe przemówienie skierował obecny na uroczystości, gość szczególny, Pan Tomasz Rzymkowski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, Pełnomocnik Rządu do spraw kształcenia ogólnego i nadzoru pedagogicznego.
Głos zabrał również Pan Jacek Liziniewicz – Nadleśniczy Nadleśnictwa Gostynin, przedstawiając krótką historię miejsca pamięci o poległych.
Przemówienia poprzedzone zostały zaśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”, po czym została odmówiona modlitwa w intencji poległych Powstańców, a następnie złożono kwiaty i znicze przy obelisku bohaterów narodowych.

Data dodania 12 marca 2021