ŚWIĄTECZNE KONKURSY WIELKANOCNE

W dniu 26 marca 2021 r. w Gminnym Centrum Kultury
i Tradycji Wsi Gminy Gostynin w Białem odbyło się rozstrzygnięcie dwóch Konkursów Świątecznych: na Tradycyjną Palmę Wielkanocną oraz na Rodzinną Pisankę Wielkanocną.

Do konkursu zgłoszono 5 palm i 7 pisanek, które oceniła komisja konkursowa
w składzie:
• p. Ewa Polańska
• p. Aleksandra Milczarek

Ocenie podlegały:
• zgodność z tematyką;
• dobór i wykorzystanie materiałów;
• estetyka pracy oraz trwałość konstrukcji;
• walory plastyczne.

W konkursie na Tradycyjną Palmę Wielkanocną, oceną Komisji Jury zostali nagrodzeni:
I miejsce (nr 3) – Koło Gospodyń Wiejskich w Sierakówku – nagroda finansowa w wysokości 350 zł.
II miejsce (nr 2) – Koło Gospodyń Wiejskich „EKO-Miałkówek” w Miałkówku – nagroda finansowa w wysokości 300 zł.
III miejsce (nr 5) – Koło Gospodyń Wiejskich „Strzałki” w Strzałkach – nagroda finansowa w wysokości 250 zł.
oraz wyróżnieni nagrodami finansowymi w wysokości 150 zł.(kolejność przypadkowa):
• Koło Gospodyń Wiejskich „Napoleonki” w Legardzie (nr 1)
• Koło Gospodyń Wiejskich „RAZEM” w Zaborowie Starym z/s w Zaborowie Nowym (nr 4)

Gratulujemy i przepięknie dziękujemy Kołom Gospodyń Wiejskich za chęć udziału, poświęcony czas, włożony trud, dobrą zabawę przy etapach tworzenia palmy, ale przede wszystkim za podtrzymywanie i kultywowanie pięknej, staropolskiej, wiejskiej i chrześcijańskiej tradycji wykonania palm na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy i święcenia ich podczas uroczystości Niedzieli Palmowej. Palma wielkanocna jest symbolem męki oraz odkupienia, ale także symbolem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy oraz zwycięstwa.

W konkursie na Rodzinną Pisankę Wielkanocną, oceną Komisji Jury zostali nagrodzeni:
I miejsce (nr 1) – rodzina Brodów z Solca
II miejsce (nr 5) – rodzina Piotrowskich z Miałkówka
III miejsce (nr 7) – rodzina Banachów z Bierzewic
oraz wyróżnieni (kolejność przypadkowa):
• rodzina Chmieleckich z Bierzewic (nr 6)
• rodzina Zająców z Huty Zaborowskiej (nr 2)
• rodzina Rękawieckich z Kazimierzowa (nr 3)
• rodzina Dołęga z Mysłowni Nowej (nr 7)

Wszystkie rodziny biorące udział w konkursie otrzymują pamiątkowy dyplom oraz atrakcyjną nagrodę rzeczową.

Gratulujemy i serdecznie dziękujemy za rodzinną integrację, twórcze zaangażowanie dzieci, rodziców oraz dziadków, a przede wszystkim pielęgnowanie zwyczajów i tradycji Świąt Wielkanocnych symbolizujących nadzieję wynikającą z wiary w zmartwychwstanie Chrystusa.

Data dodania 29 marca 2021