XXII Ogólnopolski Plener Malarski „U WÓJTA"

XXII Ogólnopolski Plener Malarski „U WÓJTA” połączony z warsztatami plastycznymi dla młodzieży w Lucieniu rozpoczęty

W niedzielę 27 czerwca br. Neoklasycystyczny pałac w Lucieniu wypełnili artyści oraz młodzież – uczestnicy XXII Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego „U WÓJTA” połączonego z warsztatami plastycznymi dla młodzieży szkolnej. Uroczystość rozpoczęła się przepięknym utworem „Błękit jeziora dokoła” o wymownym tekście refrenu: „Hej, Mazowsze jakie cudne...” w wykonaniu Gminnego Chóru „Vox Cordis” pod dyrekcją i batutą Pani Katarzyny Lisickiej, a przy akompaniamencie Pana Macieja Bieńka (pianino) i Pana Stanisława Staniszewskiego (akordeon).

Wszystkich przybyłych, zarówno uczestników pleneru i warsztatów, jak i zaproszonych gości powitał Dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Tradycji Wsi Gminy Gostynin. Oficjalnego otwarcia tegorocznego pleneru i warsztatów dokonał Wójt Gminy Gostynin Pan Edmund Zieliński.
Na początku uroczystości uczczono minutą ciszy pamięć o zmarłym malarzu śp. Alojzym Balcerzaku, uczestniku wielu edycji plenerów. Swoją obecnością zaszczycił nas syn arcymistrza – pan Jan Balcerzak, który w krótkich słowach wspomniał twórczość ojca i życzył artystom natchnienia do dalszej pracy artystycznej. W dalszej kolejności zaprezentowano temat przewodni pleneru jakim jest Folklor Polski oraz przedstawiono artystów biorących udział w tegorocznej edycji pleneru: Maję Wojnarowską, Eleonorę Baranowską, Dorotę Goleniewską-Szelągowską, Dorotę Król, Annę Łuczyńską, Annę Michalak, Zenobię Ogrodzińską, Barbarę Perlikowską, Zofię Samusik – Zarembę, Tadeusza Koprowicza, Andrzeja Szpejnowskiego oraz Wojciecha Witkowskiego.

Podczas otwarcia wręczono również materiały plastyczne uczestnikom warsztatów, laureatom konkursu plastycznego pn. „Mazowsze - mnie ta ziemia od innych droższa...” zorganizowanym przez GCKiTWGG w Białem: Piotrowi Antczakowi, Zuzannie Dąbkowskiej, Julii Jankowskiej, Zuzannie Karasiewicz, uczniom Szkoły Podstawowej w Lucieniu, Zuzannie Grzeleckiej, Amelii Kowalczyk, uczennicom Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Zwoleniu oraz Adriannie Radziejewskiej, uczennicy Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Białotarsku. Następnie odbyło się wręczenie nagród dla wszystkich laureatów wcześniej ogłoszonego przez Gminne Centrum Kultury i Tradycji Wsi Gminy Gostynin w Białem konkursu plastycznego pn. „Moja Wiejska Kraina” z grup wiekowych klas I-III oraz IV-V, które wręczył Wójt Gminy Gostynin Pan Edmund Zieliński w towarzystwie pań, będących członkiniami komisji jury - Mai Wojnarowskiej, Anny Łuczyńskiej oraz Anny Michalak.
Otwarciu pleneru towarzyszyły trzy wystawy - pamięci zmarłego Alojzego Balcerzaka, prac zacnych artystów oraz wystawa fotografii przyrodniczej „Kolory Lasu” Pani Ewy Polańskiej, mieszkanki gminy Gostynin.

Wystawy będą czynne codziennie do 4 lipca br. w godz. 10.00 - 18.00. Zapraszamy do zwiedzania. Na zakończenie uroczystości, goście wysłuchali wspaniałego koncertu w wykonaniu Gminnego Chóru „Vox Cordis” pod dyrekcją Pani Katarzyny Lisickiej. Wszystkim uczniom jeszcze raz serdecznie dziękujemy za chęć udziału w konkursie i gratulujemy nagrodzonym uczestnikom.
Słowa podziękowania kierujemy do jak zawsze profesjonalnie przygotowanego przez p. Katarzynę Lisicką oraz p. Macieja Bieńka Gminnego Chóru „Vox Cordis” za przepiękną oprawę wokalną podczas otwarcia pleneru.
Dziękujemy Pracownikom Szkoły Podstawowej w Lucieniu oraz Gminnego Centrum Kultury i Tradycji Wsi Gminy Gostynin w Białem za wszelką pomoc w przygotowaniu uroczystości, jak i wszelkich działań na rzecz organizacji całego tygodnia pleneru.
Szczególne podziękowania dla Koła Gospodyń Wiejskich „Stefanki” w Stefanowie oraz Szkoły Podstawowej im. Bohaterów 1 grudnia 1939 r. w Emilianowie za ufundowanie i przygotowanie słodkiego poczęstunku dla wszystkich przybyłych gości.

Zapraszamy 4 lipca 2021 r. do Lucienia na uroczyste zakończenie XXII Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego „U WÓJTA” połączonego z warsztatami plastycznymi dla młodzieży, którego zwieńczeniem będzie Gala Operowo-Operetkowa w wykonaniu Beaty Wardak (mezzosopran), Leszka Świdzińskiego (tenor) i ich gości.

Data dodania 29 czerwca 2021