Narodowe Czytanie 2021

4 września 2021 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej  w Gostyninie z/s w Solcu odbyło się Narodowe Czytanie. W tym roku spotkaliśmy się, aby wspólnie przeczytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej - utwór wyjątkowy, nazwany tragifarsą kołtuńską, odsłaniający hipokryzję i zakłamanie ludzkiego postepowania. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego. W akcję czynnie włączyli się:
Wójt Gminy Gostynin p. Edmund Zieliński wraz z małżonką, przedstawiciele Rady  Gminy Gostynin, tj. panie Ewa Michalska i Renata Kędzierska, dyrektor GCKiTWGG  p. Cezary Szymczak, pracownicy biblioteki, a także dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie szkół gminnych.

To już X, jubileuszowa edycja akcji Narodowe Czytanie,  popularyzującej kanon polskiej literatury, zainicjowanej w 2012  roku  przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W kolejnych latach zostały przeczytane dzieła  Aleksandra Fredry, Trylogia Henryka Sienkiewicza, Lalka Bolesława Prusa, Quo vadis Henryka Sienkiewicza, Wesele Stanisława Wyspiańskiego, Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, Nowele autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego, Balladyna Juliusza Słowackiego.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyjęli zaproszenie GBP w Gostyninie z/s w Solcu i wzięli udział w tegorocznej edycji Narodowego Czytania. Wyrażamy nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się, by wspólnie przeczytać kolejne dzieło z kanonu lektur narodowych.

Data dodania 10 września 2021