„Lata ’70 ’80 ‘90” I FESTIWAL PIOSENKI POLSKIEJ

19 listopada 2021 r. Szkoła Podstawowa im. Powstańców Styczniowych w Zwoleniu gościła uczestników I Festiwalu Piosenki Polskiej, obejmującego muzykę lat ’70 ’80 ’90 XX wieku. Młodzi wykonawcy zaprezentowali największe hity z repertuaru: Zbigniewa Wodeckiego, Maryli Rodowicz, Małgorzaty Ostrowskiej, Izabeli Trojanowskiej, Anny Jantar, Grażyny Łobaszewskiej, Ewy Bem, Andrzeja Zauchy, Urszuli, Kayah i Gorana Bregovica, Zdzisławy Sośnickiej, Hanny Banaszak, Krystyny Prońko czy zespołu Lombard.

Festiwal zorganizowany został przez Gminne Centrum Kultury i Tradycji Wsi Gminy Gostynin w Białem, Szkołę Podstawową im. Powstańców Styczniowych w Zwoleniu oraz Uczniowski Klub Sportowy Zwoleń-Team.Patronat nad wydarzeniem objął Wójt Gminy Gostynin.

Festiwal Piosenki Polskiej to niewątpliwie wielka promocja dla młodych talentów, ale przede wszystkim okazja do kultywowania polskiej muzyki rozrywkowej. Tegoroczny Festiwal obfitował w przepiękne i sentymentalne wykonania, które z pewnością zostaną zapamiętane na długo. Wśród utworów znalazły się takie szlagiery, jak: „Lubię wracać tam, gdzie byłem”, „Remedium” „Meluzyna”, „Szklana pogoda”, „Tyle samo prawd ile kłamstw”, „Zawsze gdzieś czeka ktoś”, „Co się stało z mamą”, „Słowa wolne są od cła”, „Moje serce to jest muzyk”, „Byłaś serca biciem”, „Brzydcy”, Moje jedyne marzenie”, „Konik na biegunach”, „Czas nas uczy pogody”, „Byłam różą”, „Aleją gwiazd”, „Radość najpiękniejszych lat”, „Pogoda ducha” oraz „Małe tęsknoty”. Wokaliści reprezentowali szkoły podstawowe, ponadpodstawowe i instytucje kultury, zarówno z gminy Gostynin, jak również powiatów: gostynińskiego, płockiego, sochaczewskiego oraz miasta Płocka i Gostynina. Wśród występujących znaleźli się przedstawiciele następujących placówek:
1. Szkoła Podstawowa im. Powstańców Styczniowych w Zwoleniu
2. Szkoła Podstawowa w Teodorowie
3. Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 23 im. Armii Krajowej w Płocku
4. Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Wyszynie
5. Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Drobinie
6. Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Drobinie
7. Centrum Kultury i Sportu w Radzanowie
8. Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Białotarsku
9. Szkoła Podstawowa nr 5 im. Księcia Mazowieckiego Siemowita IV w Gostyninie
10. Szkoła Podstawowa w Łęgu Probostwie
11. Szkoła Podstawowa im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Słubicach
12. Studio Piosenki „Muzyczna Strefa” w Rypinie
13. Szkoła Podstawowa im. Zbigniewa Dłużniewskiego w Nowej Górze.
14. Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie
15. Akademickie Liceum Ogólnokształcące przy Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku
16. Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Wł. Jagiełły w Płocku
Dzieci i młodzież miała możliwość zaprezentowania wybranych piosenek w kategorii: soliści.

Występy oceniało Jury, w składzie:
- Przewodnicząca – Pani Anna Kruszyńska – Strzemieczna – laureatka wielu nagród, również w międzynarodowych konkursach organizowanych przez fundację Interkultur. Solistka Chóru Vox Singers Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki. Frontmenka blues – rockowego składu The Old Crone. Na co dzień nauczyciel wychowania przedszkolnego.
- Pan Łukasz Grocki – nauczyciel muzyki, prowadzący dziecięcy chór TuTu przy Szkole Podstawowej nr 22 im. Janusza Korczaka w Płocku, wieloletni gitarzysta zespołów Podwórkowi Chuligani oraz AQQ, a obecnie The Old Crone. Wokalista Chóru – ówczesnego Vox Juventutis PWSZ w Płocku, a aktualnego Vox Singers POKiS w Płocku oraz kwartetu wokalnego Positive Vibrations. Jest również gitarzystą sesyjnym.
-Pan Tomasz Jeżewski – instruktor śpiewu oraz wokalista, dawniej związany z chórem Vox Juventutis, obecnie Vox Singers, dyrygent chóru BoscoBand, założyciel i członek wokalnego kwartetu jazzowego Positive Vibrations, tancerz Zespołu Tańca Ludowego Masovia.

Z grona laureatów Komisja Jury wyłoniła zdobywczynię Grand Prix Festiwalu. Statuetkę przyznano Julii Szpakowskiej z Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Wł. Jagiełły w Płocku za rewelacyjne wykonanie piosenki, powstałej w 1980 r., „Małe tęsknoty” Krystyny Prońko.

Serdecznie dziękujemy wykonawcom, nauczycielom, opiekunom, osobom przygotowującym uczniów do festiwalu, jurorom i wszystkim zaangażowanym w organizację tej niezapomnianej muzycznej uczty.
Bardzo serdecznie dziękujemy Wójtowi Gminy Gostynin Panu Edmundowi Zielińskiemu za wsparcie i objęcie patronatu nad festiwalem.

Konkurs nie odbyłby się bez pomocy naszych PARTNERÓW. Serdecznie dziękujemy i nisko się kłaniamy:
BNP PARIBAS Bank Polska S.A. na czele z Panią Anną Modzelewską, Dyrektor Oddziału w Gostyninie za ufundowanie festiwalowych gadżetów w postaci pamiątkowych kubków,
KAUFLAND POLSKA za ufundowanie słodkich pakietów, gadżetów w postaci maskotki oraz słodkiego poczęstunku dla uczestników i opiekunów.
Prestiżowe statuetki sfinansował UKS Zwoleń-Team. Dyplomy oraz nagrody książkowe przygotowało GCKiTWGG w Białem.
Pięknie dziękujemy Panu Tadeuszowi Fijałkowskiemu, Dyrektorowi Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Zwoleniu oraz pracownikom za nieocenioną pomoc w sprawach organizacyjnych. Najszczersze podziękowania kierujemy pod adresem Pana Łukasza Flejszera za profesjonalną i klimatyczną scenografię. Moc gorących podziękowań składamy na ręce Koła Gospodyń Wiejskich „Aktywne Kobiety” w Zwoleniu za przygotowanie pysznych słodkości. Dziękujemy Panu Jackowi Piotrowskiemu za fotorelację i realizację nagrania.
Zapraszamy za rok!

Data dodania 23 listopada 2021