WEEKEND SZACH(MAJ)OWY

W dniach 30 kwietnia - 1 maja w Gminnym Centrum Kultury i Tradycji Wsi Gminy Gostynin w Białem odbyły się Turnieje Szachowe: II
Mistrzostwa Białego w Szachach Błyskawicznych oraz III Ogólnopolski Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Gostynin w Szachach Klasycznych.
Weekendowe zawody po raz kolejny cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, a do rozgrywek zgłosili się klubowicze, pasjonaci i miłośnicy królewskiej gry, zarówno debiutanci, juniorzy, jak również dorośli z takich miejscowości jak: Warszawa, Gdańsk, Łódź, Białystok, Płock, Legionowo, Grodzisk Mazowiecki, Nowa Sucha, Myślenice, Ciechanów, Sochaczew, Włocławek, Raciąż, Grądy, Gostynin, Sierpc, Lipno, Rościszewo, Gąbin, Szczawin Borowy-Kolonia.
Turniej Szachów Klasycznych miał akcent międzynarodowy, gdyż gościliśmy młodego, ale jakże utalentowanego gracza Vladyslava Tarkovskiy, który pochodzi z miasta Vinnytsia (Winnica) na Ukrainie.
Dziewięcioletni chłopiec wraz z mamą mieszka na terenie Gminy Łąck i uczęszcza do płockiego KSz Hetman.
Wszystkich zawodników i przybyłych gości powitali organizatorzy: Wójt Gminy Gostynin – Pan Edmund Zieliński, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół „Siedemdziesiątki”, działającego przy Zespole Szkół Technicznych w Płocku–Pan Andrzej Rutkowski oraz Dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Tradycji Wsi Gminy Gostynin – Pan Cezary Szymczak.
Nad prawidłowym przebiegiem sobotnich zawodów czuwał Sędzia Główny – Pan Paweł Flak z Płocka. Natomiast w turnieju szachów klasycznych, w roli Sędziego Głównego, debiutował Pan Grzegorz Potkański z KSz Hetman Płock.

Do rozgrywek w Mistrzostwach Białego w szachach błyskawicznych zgłosiło się aż 33 zawodników.

Zwycięzcą Mistrzostw został Pan MIROSŁAW GRABARCZYK z KSz Hetman Płock!
Na podium znaleźli się także:
II miejsce – MIROSŁAW GAWROŃSKI -KSz Hetman Płock
III miejsce – ARTUR GRZELAK– KSz Skoczek Trojański Warszawa
Miejsca premiowane:
IV miejsce – Krzysztof Staszewski-Warszawa
V miejsce – Hubert Krakowiak- Płock
VI miejsce – Michał Potkański– Płock
Wyniki z poszczególnych rund znajdziemy pod linkiem
Na wszystkich uczestników sobotnich turniejów czekała przepyszna zupa grochowa oraz chleb ze smalcem i pastami rybnymi, które serwowały członkinie Koła Gospodyń Wiejskich „Działamy Razem” w Klusku. Nie obyło się bez dokładek.
Niedzielne zawody były drugim dniem rozgrywek szachowych i zgromadziły rekordową liczbę 48 graczy.

Emocji na sali gry nie brakowało.
Uczestnicy z napięciem czekali na kojarzenia kolejnych rund. Każdy z zawodników podchodził do szachownicy, gotowy do stoczenia dobrego,
wyrównanego, a przede wszystkim zaciętego starcia, którego stawką było zdobycie turniejowych punktów. Decydującą o wygranej partię rozegrali ze sobą Mirosław Grabarczyk i Krzysztof Radecki. Górą, choć w szczęśliwy sposób, okazał się zawodnik z Płocka.

I miejsce oraz Puchar Wójta Gminy Gostynin w III Ogólnopolskim Turnieju w Szachach Klasycznych zdobył Pan MIROSŁAW GRABARCZYK z KSz Hetman Płock! Osiągając podwójne zwycięstwo, można powiedzieć, iż weekend szachowy należał do płockiego mistrza. Gratulujemy!

Na podium znaleźli się także:
II miejsce – PAWEŁ FLAK – KSz Hetman Płock
III miejsce – KRZYSZTOF RADECKI – KSz Hetman Płock
Nagrody specjalne:
Najlepszy Junior – SEBASTIAN HOFFMAN – Rościszewo
Najlepsza Kobieta – ADRIANNA STANIEWICZ – Białystok
Najlepszy Zawodnik do kat. II – ZBIGNIEW KLEIN – Płock
Najlepszy Zawodnik do kat. III – PIOTR NIEDBAŁA – Płock
Najlepszy zawodnik do kat. IV – HUBERT KRAKOWIAK – Płock

Wyniki z poszczególnych rund oraz kategorii w szachach klasycznych znajdziemy pod linkiem. Podczas przerwy uczestnicy mogli skosztować bigosu oraz pajdy chleba ze smalcem przygotowanych przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich „Halinowianki’ w Halinowie. Jak sami szachiści podkreślali: bigos – „niebo w gębie”
Wszyscy zawodnicy otrzymali dyplomy za udział. Na zwycięzców czekały puchary i statuetki ufundowane przez Wójta Gminy Gostynin oraz nagrody finansowe, które wraz z gratulacjami wręczali: Pan Edmund Zieliński –Wójt Gminy Gostynin, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Siedemdziesiątki w Płocku Pan Andrzej Rutkowski oraz Dyrektor GCKiTWGG w Białem Pan Cezary Szymczak

Składamy serdeczne gratulacje i podziękowania szachistkom i szachistom za zaciętą, wspaniałą rywalizację i atmosferę świetnej zabawy!
Serdeczne podziękowania kierujemy na ręce Pana Edmunda Zielińskiego – Wójta Gminy Gostynin za objęcie Patronatem Honorowym turnieju.

Pięknie dziękujemy Kołu Gospodyń Wiejskich „Działamy Razem” w Klusku oraz Kołu Gospodyń Wiejskich „Halinowianki” w Halinowie za przygotowanie przepysznych regionalnych potraw.

Serdecznie dziękujemy Dyrektorowi p. Andrzejowi Szyszce oraz Pracownikom Gminnego Zakładu Komunalnego z/s w Solcu, jak również Pani Agnieszce Brzezińskiej – Sołtys Sołectwa Legarda za nieocenioną pomoc przy organizacji.
Składamy wyrazy wdzięczności pracownikowi Urzędu Gminy Gostynin Panu Jackowi Piotrowskiemu za nieocenioną pomoc w sprawach organizacyjnych.
Dziękujemy wszystkim za piękny weekend szach(maj)owy!

Data dodania 02 maja 2022