Rozpoczął się XXIII Ogólnopolski Plener Malarski „U WÓJTA” w Lucieniu

W niedzielę 26 czerwca br. Neoklasycystyczny Pałac w Lucieniu wypełnili artyści oraz młodzież – uczestnicy XXIII Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego „U WÓJTA” połączonego z warsztatami plastycznymi dla młodzieży szkolnej.
Uroczystość otwarcia 25-lecia lucieńskich spotkań malarskich, rozpoczęła się bajkowym utworem „Alladyn” w wykonaniu Gminnej Orkiestry Dętej FOXODEON pod dyrekcją Pani Katarzyny Lisickiej.
Wszystkich przybyłych, zarówno uczestników pleneru i warsztatów, jak i zaproszonych gości powitał Dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Tradycji Wsi Gminy Gostynin, który przede wszystkim nawiązał do srebrnego jubileuszu wydarzenia: „Ćwierć wieku temu wszystko się zaczęło i stało się konwenansem kulturalnych uroczystości Gminy Gostynin.”
Co sprawiło, że malarstwo wyrwało się z pracowni i weszło między pola, łąki, lasy, do lucieńskiego pejzażu? Na to pytanie, poprzez kilka słów pięknej refleksji, ale przede wszystkim fantastycznej, niezapomnianej historii, spróbowała odpowiedzieć Pani Barbara Perlikowska, honorowa uczestniczka plenerów.
W tegorocznej edycji pleneru mamy zaszczyt gościć:
Maję Wojnarowską z Łącka – honorową komisarz pleneru,
Eleonorę Baranowską z Lucienia,
Zofię Samusik – Zarembę z Płocka,
Annę Michalak z Gostynina,
Aleksandrę Cybulską z Warszawy,
Katarzynę Środowską z Warszawy,
Katarzynę Bąkowską – Roszkowską z Płocka,
Annę Kamińską z Płocka,
Wojciecha Witkowskiego z Sierpca,
Jana Balcerzaka z Warszawy.
Niewątpliwie stałym, a przede wszystkim pełnym zadumy i refleksji punktem scenariusza otwarcia jest wspomnienie tych, dla których życie zmieniło się, ale się nie skończyło... Minutą ciszy uczczono pamięć o tych, którzy malują już w Domu Ojca Niebieskiego, znakomitych artystów – malarzy uczestników wielu edycji lucieńskich plenerów, którzy aktualnie tworzą swoje dzieła w krainie wiecznego szczęścia.
Nadszedł czas na prezentację uczestników warsztatów, laureatów konkursu plastycznego pn. „Mazowsze - mnie ta ziemia od innych droższa...” zorganizowanym przez GCKiTWGG w Białem: Helena Beczek, Zuzanna Karasiewicz, Julia Jankowska, Tatiana Szymańska, Olga Domeradzka – uczennice Szkoły Podstawowej w Lucieniu, Nikola Ciepła ze Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Sokołowie, Klara Marciniak ze Szkoły Podstawowej im. Władysława St. Reymonta w Solcu, Julia Sobczak ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Zwoleniu.
Oficjalnego otwarcia tegorocznego pleneru i warsztatów dokonała Przewodnicząca Rady Gminy Gostynin Pani Renata Kędzierska.
Otwarciu pleneru towarzyszyła wystawa prac zacnych artystów malarzy biorących w nim udział oraz prac konkursowych młodzieży.
Wystawa będzie czynna codziennie do 1 lipca br. w godz. 10.00 - 18.00 w części pałacowej Szkoły Podstawowej w Lucieniu. Zapraszamy do zwiedzania.
Na zakończenie uroczystości, goście wysłuchali wspaniałego występu w wykonaniu Gminnej Orkiestry Detej „Foxodeon” pod dyrekcją Pani Katarzyny Lisickiej.
Wszystkim uczniom jeszcze raz serdecznie dziękujemy za chęć udziału w konkursie i gratulujemy nagrodzonym uczestnikom.
Słowa podziękowania kierujemy do jak zawsze profesjonalnie przygotowanej przez p. Katarzynę Lisicką Gminnej Orkiestry Dętej „Foxodeon” za przepiękną oprawę instrumentalną podczas otwarcia pleneru.
Dziękujemy Pracownikom Szkoły Podstawowej w Lucieniu za wszelką pomoc w przygotowaniu uroczystości, jak i wszelkich działań na rzecz organizacji całego rozpoczętego tygodnia pleneru.
Zapraszamy 3 lipca 2022 r., od 15:30 do Lucienia na uroczyste zakończenie XXIII Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego „U WÓJTA”
połączonego z warsztatami plastycznymi dla młodzieży, którego zwieńczeniem będzie koncert muzyki francusko – hiszpańskiej pn. „Paryż i Barcelona w Lucieniu” w wykonaniu Aleksandry Paczkowskiej z zespołem.

Oprawę muzyczną uroczystości zakończenia zapewni
Gminny Chór "Vox Cordis".

Data dodania 26 czerwca 2022