Po narodzinach dziecka pamiętaj o zmianie deklaracji za odpady

bocian

Przy okazji narodzin dziecka należy pamiętać o wizycie w Urzędzie. Tam konieczna jest m.in. zmiana deklaracji za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Urząd Gminy Gostynin na bieżąco weryfikuje liczbę osób zamieszkujących daną nieruchomość względem liczby osób zgłoszonych w deklaracjach śmieciowych.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, właściciel nieruchomości jest obowiązany złożyć nową deklarację w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła zmiana, w tym: narodziny dziecka, wyprowadzka, przeprowadzka itd. Opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi w zmienionej wysokości uiszcza się za miesiąc, w którym nastąpiła zmiana. W przypadku zgonu mieszkańca czas na dokonanie zmiany deklaracji został wydłużony do 6 miesięcy.

Szczególnie istotne jest, aby pamiętać o zgłoszeniu do „systemu śmieciowego” dzieci, nad którymi opieka generuje ogromne ilości odpadów w postaci zużytych pieluch, środków czystości czy opakowań po artykułach spożywczych.

Urząd oczywiście przeprowadza stosowne kontrole. Jednak, aby mieszkańcy nie byli narażeni na konieczność regulowania zaległych opłat za odpady (czasami setki złotych), zalecamy bezzwłoczne dokonywanie zmiany deklaracji pod kątem ilości osób zamieszkujących nieruchomość.

Sam meldunek dziecka nie zwalnia z obowiązku złożenia nowej deklaracji odpadowej. Z chwilą zamieszkania na nieruchomości, narodzone dziecko powinno zostać ujęte w deklaracji.

Przypominamy tym rodzicom, którzy nie zgłosili swoich dzieci, o dopilnowaniu tego obowiązku. Konsekwencją niezgłoszenia wszystkich osób zamieszkujących na posesji może być konieczność uiszczenia zaległej opłaty śmieciowej nawet do 5 lat wstecz.

Więcej informacji udziela Urząd Gminy Gostynin, Referat Gospodarki Odpadami ul. Parkowa 32,   pok. 18, tel. 024 236 07 65, 024 236 07 55.

Data dodania 22 lipca 2022