Narodowe Czytanie A. Mickiewicza

03. 09. 2022 To nie tylko data w kalendarzu, to dzień, w którym w słoneczne przedpołudnie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Gostyninie z s. w Solcu rozpoczęliśmy Narodowe czytanie. Tegoroczna lektura to "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza  wydane w Wilnie w 1822 roku. Opublikowanie 14 utworów uważane jest za symboliczny początek romantyzmu. Tomik ballad dzisiaj uznany za klasykę literatury, 200 lat temu był przewrotem w myśleniu i w oświeceniowym postrzeganiu świata. Utwory pełne grozy i humoru zostały zaadresowane do wszystkich. Dzieło odnosi się do wrażliwości i sentymentów odbiorcy, a jednocześnie nawiązuje do ludowej wyobraźni.

W Narodowym Czytaniu 2022 udział wzięli: Wójt Gminy Gostynin p. Edmund Zieliński wraz z małżonką, zastępca Wójta p. Paweł Goliszek, przedstawiciele Rady Gminy Gostynin, tj. panie Ewa Michalska i Renata Kędzierska, nauczyciele i uczniowie szkół gminnych, pracownicy biblioteki.

11 edycja akcji Narodowe Czytanie, popularyzująca kanon polskiej literatury została zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W kolejnych latach zostały przeczytane dzieła Aleksandra Fredry, Trylogia Henryka Sienkiewicza, Lalka Bolesława Prusa, Quo vadis Henryka Sienkiewicza, Wesele Stanisława Wyspiańskiego, Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, Nowele autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego, Balladyna Juliusza Słowackiego, Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyjęli zaproszenie GBP w Gostyninie z/s w Solcu i wzięli udział w tegorocznej edycji Narodowego Czytania. Zapraszamy za rok, by wspólnie przeczytać kolejne dzieło z kanonu lektur narodowych.

Data dodania 03 września 2022