„Rower mój nałóg” - turniej w Lucieniu

W dniu 29 września 2022 roku w Szkole Podstawowej w Lucieniu w ramach programu "Profilaktyka i rozwiązywanie problemów związanych z używaniem substancji psychoaktywnych, uzależnieniami behawioralnymi i innymi zachowaniami ryzykownymi”,  finansowanego przez Urząd Gminy Gostynin, Uczniowski Klub Sportowy„ Szkoła Lucień” przeprowadził szereg działań.

Pierwszym etapem było przeprowadzenie turnieju o bezpieczeństwie w ruchu drogowym – „Rower mój nałóg”. Polegał on na rozwiązywaniu testu teoretycznego,  pokonaniu rowerowego toru przeszkód i slalomu w alkogoglach. Uczestnicy turnieju mogli również sprawdzić swoje umiejętności na fantomie i wykazać się wiedzą na temat pierwszej pomocy przedmedycznej pod okiem pana Bartosza Krupińskiego z Państwowej Straży Pożarnej w Gostyninie.

W kolejnej części zawodów pan policjant Krzysztofa Olszara i pan instruktor nauki jazdy Krzysztof Klejna przeprowadzili prelekcję na temat uzależnień (w tym na temat jazdy pod wpływem alkoholu i narkotyków) dla uczniów i opiekunów ze wszystkich szkół.

Drugim etapem było zorganizowanie zajęć sportowych jako promocji zdrowego trybu życia, alternatywy wobec używek, jak również wzbudzanie prozdrowotnej postawy życiowej, nastawionej na troskę o siebie i innych.

Trzecim etapem było zakupienie rowerowego toru przeszkód potrzebnego do przeprowadzenia turnieju o ruchu drogowym oraz sprzętu sportowego, dzięki czemu wzbudziliśmy zainteresowanie uczniów i daliśmy im alternatywę wobec wirtualnej rzeczywistości oraz czasu poświęcanego na internetowe rozmowy i gry.

Dzięki temu projektowi, Uczniowski Klub Sportowy "Szkoła Lucień" wyposażył jego uczestników w wiedzę i umiejętności społeczne pozwalające na bezpieczne radzenie sobie z uzależnieniami.

Ponadto przekazaliśmy naszym podopiecznym wiedzę na temat tego, jak wiele można osiągnąć unikając używek, prowadząc zdrowy i aktywny tryb życia stroniący od różnego rodzaju uzależnień.

W tym wydarzeniu brały udział następujące szkoły:

1.     Szkoła Podstawowa w Lucieniu – miejsce I i III.

2.     Szkoła Podstawowa w Białotarska – miejsce II.

3.     Szkoła Podstawowa w Sierakówku – miejsce IV.

4.     Szkoła Podstawowa w Solcu – miejsce V.

5.     Szkoła Podstawowa w Sokołowie – miejsce VI.

Wszystkim serdecznie gratulujemy.

Źródło / Zdjęcia: SP Lucień