83. rocznica niemieckiej egzekucji w lesie Kraśnica.

W dniu 28 lutego 2023 roku, w 83 rocznicę pomordowania mieszkańców Gostynina i Kutna, w lesie Kraśnica – Wójt Gminy Gostynin, Burmistrz Miasta Gostynina, delegacje władz samorządowych, Nadleśnictwa Gostynin i kombatantów złożyli kwiaty oraz zapalili znicze, oddając hołd zamordowanym.

Nadleśniczy Nadleśnictwa Gostynin – Jacek Liziniewicz przybliżył zgromadzonym historię wydarzeń z 1940 r. Kraśnica, to miejsce masowego mordu dokonanego przez przedstawicieli niemieckiego nazistowskiego aparatu administracyjno-policyjnego na 42 Polakach podczas okupacji hitlerowskiej. Wśród rozstrzelanych w tym miejscu cywilnych mieszkańców Gostynina i okolic znalazło się 12 mężczyzn z Kutna. Wśród zamordowanych na Kraśnicy podczas ekshumacji 27 kwietnia 1945 r. rozpoznano zaledwie kilkoro osób. Spośród mieszkańców Gostynina zidentyfikowano: Kazimierza Stawickiego, Kazimierza Ambroziaka, Jerzego Radzkiego i Władysława Podla. Wśród mieszkańców Kutna byli to: Kazimierz Adamski, Władysław Lewandowski, Tadeusz Bartczak, Henryk Zieliński, Wacław Błaszczyk, Kazimierz Iwaniak, Władysław Sójka, Władysław Grzelak. Śmierć ponieśli tu także: Władysław Balcerzak z Zaborowa Starego, Władysław Terebus z Ciechomic, Mateusz Garstka administrator majątku ziemskiego w Trębkach, Stanisław Wojtczak z Żychlina. Osoby mordowane ustawiane były tyłem do oprawców nad wcześniej wykopaną mogiłą. Mordów dokonano za pomocą broni palnej. Strzały nie w każdym przypadku były celne. Mordowanych dobijano w bestialski sposób za pomocą tępych narzędzi, a następnie wrzucano w nieładzie i pośpiechu do wykopanego dołu. Oprawcami tej bestialskiej zbrodni byli gostynińscy funkcjonariusze tajnej policji gestapo, służby bezpieczeństwa SS i żandarmerii, wśród nich Nehring i Grafwallner, miejscowy Niemiec Jakub Pohl oraz bracia Heinrich i Paul Brokop.

Data dodania 28 lutego 2023