Uroczystości w Kościele Parafialnym

Szkoła Podstawowa w Solcu ma nowy sztandar

W dniu 5 grudnia 2023 r. w  Szkole Podstawowej im. Władysława Stanisława Reymonta w Solcu miało miejsce niecodzienne wydarzenie. W przypadającą 98. rocznicę śmierci jej patrona, wielkiego Polaka, noblisty, ale przede wszystkim  pisarza, który w swojej twórczości życie ludzkie podporządkowywał rytmowi przyrody i nierozerwalnie połączył je z porządkiem liturgicznym, odbyło się przekazanie nowego sztandaru. W wyniku reformy oświaty i zmian struktury placówki obowiązujący dotychczas sztandar szkoły przeszedł do historii.

Tą wyjątkową uroczystość uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście, a byli to przedstawiciele:  Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatura w Płocku, lokalnych władz samorządowych z terenu Gminy i Miasta Gostynin, a także Starostwa Powiatowego w Gostyninie, przedstawiciele ZNP i Międzyzakładowej Komisji Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ   „Solidarność” w Gostyninie, dyrektorzy szkół z terenu Gminy Gostynin, emerytowani i byli nauczyciele Szkoły Podstawowej w Solcu, przyjaciele szkoły i fundatorzy nowego sztandaru.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. w Kościele pod wezwaniem św. Wojciecha w Solcu, podczas której ks. proboszcz Sławomir Buńkowski poświęcił i pobłogosławił nowy sztandar.  Następnie w asyście pocztów sztandarowych szkół gminnych zaproszeni goście, rodzice, nauczyciele i społeczność uczniowska udała się do budynku szkoły, aby tam uczestniczyć w dalszej części podniosłego wydarzenia. Przedstawiciele fundatorów tego cennego daru, jakim jest sztandar szkoły,  przekazali go na ręce pani dyrektor Bogusławy Filińskiej, która zapewniła, że będzie on symbolem wartości, jakie są i zawsze będą fundamentem pracy wychowawczej. Wymownym gestem było oddanie mocy przez dotychczasowy sztandar szkoły swojemu następcy. Po przekazaniu szkolnej chorągwi uczniom i złożeniu przez nich ślubowania, nadszedł czas na wbicie symbolicznych gwoździ w tablicę fundacyjną, która  jest wyrazem wdzięczności uczniów i nauczycieli dla fundatorów nowego sztandaru. Część oficjalną zakończyły przemowy gości, które wyrażały nie tylko uznanie dla zasług w budowaniu dziedzictwa narodowego przez patrona szkoły Władysława Stanisława Reymonta, ale i  dla pracy nauczycieli, którzy wychowują uczniów w duchu kultywowania ludowych obyczajów, poszanowania tradycji polskiej wsi i szacunku dla jej symboli.

Kolejną częścią wydarzenia był występ artystyczny przygotowany przez uczniów szkoły. Myślą przewodnią inscenizacji było życie na wsi według pór roku na podstawie powieści „Chłopi”. W tematykę utworu wprowadził sam autor Władysław Stanisław Reymont, który od 23 lat pozostaje niezmiennie „dobrym duchem” tj. patronem szkoły w Solcu. Po scenkach rodzajowych swoje umiejętności taneczne zaprezentował Szkolny Zespół Pieśni i Tańca Solec. Występ uczniów wzbudził duże zainteresowanie i podobał się zebranym, którzy po jego zakończeniu, kierowali wiele ciepłych słów pod adresem małych artystów.

Bogusława Filińska
Szkoły Podstawowej